TOPlist
Výzva kynologické veřejnosti

Autor: Iveta Dosedělová
Možná jste již zaregistrovali informaci že dnem 18.5.2020 přestává nizozemský národní kynologický svaz Raad van Beheer, který zastupuje Nizozemí u FCI, zapisovat do své plemenné knihy FCI štěňata 12 brachycefalických plemen, mezi které patří i PEKINÉZ.
Pod záminkou "ozdravení" plemen požaduje délku nosu nejméně 1/3 délky mozkovny s následným požadavkem prodloužení na 1/2 během následujících let. Ohání se přitom zákonem vydaným jejich vládou. Paradoxem ovšem zůstává, že samotné držení těchto psů, jejich dovoz a neregistrovaný „bezpapírový“ chov nijak omezen není. Restrikce dopadají pouze na chovatele FCI.
Argumenty, že dýchací problémy nesouvisí s délkou nosu, že jsou způsobeny uspořádáním vnitřních dýchacích cest, nechtějí slyšet (přestože je mají m.j. podloženy jinou veterinární studií - z Cambridge). Kluby brachy plemen napříč světem mají vlastní fungující ozdravné programy a předkládají výsledky, ty se ale „nehodí“ a tudíž také nejsou brány v potaz.
Za vším stojí nizozemská organizace na "ochranu práv zvířat" Dier&Recht - velmi dobře organizovaná a financovaná, která už má v současné době na své straně drtivou část veřejného mínění – bohužel nejen laiků, ale už i odbornou veřejnost - majitele psů i veterináře, kteří jsou už dlouho tímto směrem školeni, média i celebrity. Pracuje na tom intenzivně už dlouhou dobu. Využívá jen argumenty, které se jí hodí k cestě za jejich cílem, a bohužel nyní dosáhla svého prvního vítězství. Ano, po zlikvidování brachycefalických plemen totiž přicházejí na řadu další. V posledních dnech vyrukovali s „migrénami u plemene čivava“ a zároveň s výrokem, že plemena do 5 kg jsou nezdravá a tudíž jejich chov musí být také zakázán – mohou se chovat psi pouze nad 10 kg – a následuje seznam dalších plemen odsouzených k zákazu. A věřte, že tímto to nekončí – na svém webu má tato organizace uveden seznam rizikových plemen … cca 100, s doporučením, aby je lidé nekupovali a dali přednost meziplemenným křížencům!!! Už samozřejmě neuvedou, že jejich „lepší zdraví“ je nesmysl  … navíc tato metoda s sebou nese více rizik než pozitiv.

Zdá se vám to absurdní? Neskutečné? Vzdálené? …
Problém je v tom, že jejich argumenty zní líbivě a logicky – bohužel nejen pro laiky, ale už také pro velkou část odborníků – např. kynologů i veterinářů - ti se ve svých praxích setkávají s případy nemocných postižených jedinců a nechtějí akceptovat fakt, že zdraví psi k nim nechodí. Nechali tedy vytvořit tyto statistiky – bez ohledu na celkový počet populace a hlavně bez ohledu na to, zda je pes skutečně příslušník plemene – tedy s FCI PP – a nebo je mu jen „podobný“ - pochází z neregistrovaného chovu, tedy takového, který nepodléhá žádným zdravotním omezením, testům nebo pravidlům, kteří jsou mnohdy odchováváni v množírnách, kde hlavním cílem rozhodně není zdraví, ale peníze. Přitom konkrétně v Nizozemí je těchto jedinců víc jak 80% psí populace!!! Zákazem je ale postižen jen chov FCI, který jediný může také se zdravím něco udělat a snaží se o to.

Paradox? O co tady tedy opravdu jde?
Nejprve o likvidaci čistokrevného chovu psů, koček … posléze chtějí tito extrémisté - fanatici zakázat držení domácích mazlíčků jako takové ... ohánějí se jejich spotřebou masa a „uhlíkovou stopou“ ...
Už jste se setkali s tím, jak moc je těžké bojovat s předsudky obyčejných lidí – a to bohužel i kynologů – odsuzující pekinéze? Navíc když poslední dobou se neustále na toto téma objevuje mediální masáž? Dochází vám jak to může pokračovat? …
Prosím vás tedy o zamyšlení, co můžeme udělat, protože bychom byli naivní, pokud bychom doufali, že nás se to nedotkne … (podobně silné organizace jsou i v dalších evropských zemích, alarm už se nyní ozývá ze Švýcarska). Jakmile se tato info o Nizozemí rozšíří, bude hůř.
Proto mne to donutilo sednout a sepsat to, co vím, abyste také pochopili ev. si našli patřičné informace a věděli, jak reagovat.
Nebudeme-li totiž jednotní jako kynologové a to NAPŘÍČ PLEMENY, dopadneme ŠPATNĚ VŠICHNI … postupně jedno plemeno po druhém.

Pro ilustraci jsem použila fotokoláž od Tammy Luethje.
Autor: Iveta Dosedělová – 21.05.2020



1. Je potřeba se sjednotit v rámci plemene a chovat se rozumně – zamyslet se nad chovem – s ohledem na zdraví jako podstatnou prioritu. Oslovit rozumné veterináře, poučit se ze zahraničí, kde již brachy plemena podléhají testům, abychom měli vlastní argumenty

2. Bojovat se všemi předsudky, šířit osvětu při každé příležitosti. Nepodceňovat protistranu - nezavdávat zbytečně příčinu ke kritice plemene (dávat pozor jaké fotografie, videa sdílíme na sociálních sítích – pro nás roztomilé chrápání, vráska zakrývající nos, oči … to vše může být a je těmito fanatiky zneužito :-( )

3. Posílit funkci klubu - vytvořit kvalitní klubové weby, na kterých je možné propagovat plemeno správně, snažit se o spolupráci s médii – v našem zájmu.

4. Spolupracovat s ostatními chovateli pekinézů ve světě a předávat si zkušenosti.

5. Totéž platí o spolupráci v rámci brachycefalických plemen v ČR – společně jsme schopni udělat víc a poučit se jeden od druhého.

6. Podpořit nizozemské chovatele brachy plemen, tak jak to udělaly i další chovatelské kluby z celého světa, apelovat na FCI a žádat podporu.

7. Nenavážet se do chovatelů ostatních plemen psů – nekritizovat jejich chyby (systémem „MY máme sice toto, ale ONI mají ještě něco horšího“) - žádné plemeno není bez problémů a je na jejich chovatelích, aby zasáhli správně. Vysvětlovat majitelům ostatních plemen, jak se situace má a o co vlastně jde ve skutečnosti.


Tolik mé zamyšlení a nápady. Přivítám diskusi a další náměty.