TOPlist
PES PŘÍTEL ČLOVĚKA - KONEC chovu - grifonků, bostonků, kavalírů a ... ?
Kam povede "holandská" cesta ?


Odpověď bude stručná: Do pekla !

A proč do pekla? Protože pod líbivým heslem ZDRAVÍ (proti tomu přeci nikdo nic nemůže namítat) se jedná v podstatě o likvidaci mnoha plemen tak, jak je známe dnes. Nenechme se zmást nějakou snahou o zlepšení zdraví, jak se snaží prezentovat Raad van Beheer. Skutečně si někdo myslí, že zákazem chovu psů s průkazem původu, dotčených 12 plemen, vyřeší zdravotní problematiku? Stanovisko FCI je zcela správné a logicky varuje před chovem v „šedé zóně“, to znamená množení psů bez průkazu původu. Podívejme se například na poměr mordy a lebky. Indexy vypadají na první pohled sofistikovaně. Nic to však nevypovídá o vnitřním uspořádání dýchacích cest. Tam už holt indexy uplatňovat nejdou. Zřejmě tam už oko (znalosti a zkušenosti) rytíře zdraví nedohlédlo. Pokud by to bylo, jak prezentuje Raad van Beheer, proč potkáte jedince s  naprosto  plochým profilem hlavy, s ne zcela ideálně otevřenými nosními otvory a přesto tento jedinec dýchá zcela bez problémů. Jako všude, i zde platí, že je to o jedincích a ne o rase. Ideál absolutního zdraví je na první pohled nesmírně cool a trendy. Pokud má za následek likvidaci některých plemen, pak je načase vzít rozum do hrsti, určitá paralela tu již byla.    

.....


                           
  celý text naleznete v aktuálním čísle 09/2020 časopisu Pes přítel člověka


                                                                                                                                                  Ing. Radek Hejl                                       


Kam povede "holandská" cesta ?
Holandská cesta povede k jedinému - likvidaci plemen tak, jak je známe. Prodloužení čenichové partie dýchací problémy nevyřeší. Holandská cesta mi připomíná až tak absurdní situaci, jako kdybychom např. problém drobných krádeží chtěli řešit preventivním potrestáním všech lidí v oblastech, kde se nejvíce krade. Všech lidí, kteří nekradou, ale kteří by mohli krást a říkali jsme tomu řešení problému drobných krádeží. Protože je přeci mnohem těžší chytat a trestat opravdové zloděje a dělat tak něco opravdu účinného. Považuji ji jen za populistické gesto a to velmi nebezpečné.

........

                           
  celý text naleznete v aktuálním čísle 09/2020 časopisu Pes přítel člověka


                                                                                                                                         Kateřina Schreibová
Pes přítel člověka - Konec chovu grifonků, bostonků, kavalírů a ...? Pes přítel člověka - Konec chovu grifonků, bostonků, kavalírů a ...? Pes přítel člověka - Konec chovu grifonků, bostonků, kavalírů a ...? Pes přítel člověka - Konec chovu grifonků, bostonků, kavalírů a ...?
ZDROJ: www.pespritelcloveka.cz
Pes přítel člověka - 07/2020 - ČLÁNEK Pes přítel člověka - 09/2020 - REAKCE

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA - 09/2020 NYNÍ v prodeji (obsahuje reakce na článek z č. 07/2020)
Pes přítel člověka 09/20 str. 28 Pes přítel člověka 09/20 str. 29 Pes přítel člověka 09/20 str. 30 Pes přítel člověka 09/20 str. 31